Wirusy WordPress – jak usunąć

Skrypt WordPress za sprawą nieaktualnego skryptu, nieaktualizowanych wtyczek, szablonów czy też na skutek włamania podatny jest na wirusy a co za tym idzie na utrudnienie lub wręcz uniemożliwienie poprawnego korzystania ze strony opartej na tym skrypcie. W jaki sposób odnaleźć i usunąć występujące zagrożenie w plikach skryptu?

W przypadku kiedy dostęp do panelu administracyjnego jest możliwy a mamy podejrzenie, że skrypt, wtyczka, motyw zawiera wirusy Worpress, z pomocą przychodzi wtyczka Wordfence, która wykryje potencjalne zagrożenie w kodzie i pomoże w jego usunięciu. Wtyczka instalowana jest na podobnej zasadzie jak inne wtyczki do WordPress czyli ze strony należy pobrać plik zip a następnie wgrać go w panelu administracyjnym Wtyczki > Dodaj nową > Wyślij wtyczkę na serwer. Po instalacji wtyczki i jej włączeniu w menu kokpitu pojawi się nowa ikona.

Klikamy na Wordfence aby przejść do okna głównego wtyczki. Na samej górze znajduje się przycisk Start Wordfence Scan, który należy nacisnąć w celu uruchomienia skanu i wyszukania potencjalnego zagrożenia.

W przypadku kiedy zostanie wykryty podejrzany kod lub zmiana w plikach WordPress wówczas u dołu ekranu pojawi się ostrzeżenie zawierające informację o nazwie zmodyfikowanego pliku oraz jego lokalizacji na serwerze. Z lewej strony tabeli pojawi się wówczas charakterystyczny znak czerwonego krzyżyka. Należy wówczas usunąć zawartość złośliwego kodu lub cały plik jeżeli został on utworzony na serwerze bez naszej wiedzy.

-1+1 (brak głosów)
Loading...

Zobacz również:

3 komentarze

  1. no cóz nie do końca tak usuniesz wirusy niestety

  2. Marcin Tokarz pisze:

    Ciekawy artykuł, u mnie czysto na szczęście:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *