Zmiana domeny WordPress

Poradnik w którym opiszę w jak w prosty sposób zmienić domenę istniejącej strony na skrypcie WordPress na inną domenę. Poradnik dotyczy również przeniesienia domen w ramach różnych kont hostingowych, które oparte są o panel Direct Admin.

Na sam początek logujemy się do panelu administracyjnego wp-admin istniejącego bloga oraz wybieramy z lewego menu Ustawienia.

W następnym kroku edytujemy ustawienia ogólne a konkretnie dwa pola Adres WordPressa (URL) i Adres witryny (URL) wpisując w te pola adres nowej domeny na którą zostanie przeniesiony blog. Zmiana domeny powinna być zatwierdzona przyciskiem Zapisz.


Po wprowadzeniu nowych adresów i zapisaniu zmian logujemy się do konta FTP na którym znajdują się pliki WordPress a następnie zgrywamy wszystkie pliki na dysk lokalny komputera.W następnym kroku logujemy się do panelu Direct Admin a następnie przechodzimy do Zarządzania bazami danych i logujemy się do panelu phpMyAdmin do bazy danych istniejącego bloga.


Po zalogowaniu do bazy danych wybieramy nazwę bazy danych oraz przechodzimy do zakładki Eksport i naciskamy przycisk Wykonaj eksportując bazę danych na dysk lokalny.


Po wyeksportowaniu bazy danych logujemy się do Direct Admin i tworzymy pustą bazę danych w panelu Zarządzania bazami danych MySQL. Następnie logujemy się do nowo utworzonej pustej bazy danych i przechodzimy do zakładki Import, wybieramy Przeglądaj i wskazujemy na bazę danych wcześniej wyeksportowaną ze starego hostingu.

W następnym kroku dodajemy nową domenę do panelu Direct Admin oraz za pośrednictwem klienta FTP kopiujemy zgrane wcześniej pliki do katalogu głównego nowo utworzonej domeny. Po wgraniu plików edytujemy plik wp-config.php znajdujący się w katalogu głównym domeny podając w nim dane do nowo założonej bazy danych MySQL.Odszukujemy następujące linijki i wprowadzamy nazwę bazy danych, użytkownika bazy danych, host bazy danych (przeważnie localhost) i hasło użytkownika bazy danych.

Zmieniając nazwę domeny dla skryptu WordPress zmianę adresów należy również wykonać w bazie danych wykorzystywanej przez skrypt zastępując dotychczasową nazwę domeny adresem nowej domeny. Pomocnym narzędziem przy zmianie adresów w bazie danych jest skrypt Database Search and Replace. Pod podanym linkiem znajduje się archiwum zip do pobrania, które należy rozpakować do katalogu znajdującego się w katalogu głównym skryptu WordPress, np. nadając rozpakowanemu katalogowi nazwę db.

dbsr

Struktura katalogów na koncie FTP będzie podobna do poniżej przedstawionejNastępnie wpisujemy nazwę nowej domeny wraz z nazwą katalogu aby uruchomić skrypt do zmiany adresów w bazie danych MySQL – http://nazwadomeny.pl/db/. Po uruchomieniu skryptu pojawi się okno umożliwiające zmianę adresów w bazie (przed zmianą adresów warto wykonać zrzut bazy danych tak aby w przypadku problemów łatwo powrócić do starych ustawień).

dbsrust

W przypadku kiedy katalog ze skryptem jest poprawnie umieszczony w katalogu głównym domeny skrypt automatycznie wykryje dane do połączenia z bazą danych w sekcji Database. W polu replace należy wprowadzić dotychczasową nazwę domeny a w polu with nazwę nowej domeny. Następnie należy kliknąć w przycisk live run i poczekać do zakończenia zmian w bazie danych.

Po zakończonych zmianach w bazie danych możemy sprawdzić czy skrypt wyświetla się poprawnie pod nową nazwą domeny, jeżeli tak możemy usunąć katalog db z serwera.

-1+1 (brak głosów)
Loading...

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *