Zmiana domeny WordPress

Poradnik w którym opiszę zmianę domeny istniejącej strony na skrypcie WordPress na inną domenę. Poradnik dotyczy również przeniesienia domen w ramach różnych kont hostingowych, które oparte są o panel Direct Admin.

Na sam początek logujemy się do panelu administracyjnego wp-admin istniejącego bloga oraz wybieramy z lewego menu Ustawienia.
Ustawienia WordPressW następnym kroku edytujemy ustawienia ogólne a konkretnie dwa pola Adres WordPressa (URL) i Adres witryny (URL) wpisując w te pola adres nowej domeny na którą zostanie przeniesiony blog. Zmiana domeny powinna być zatwierdzona przyciskiem Zapisz.

Adres WordPress
Po wprowadzeniu nowych adresów i zapisaniu zmian logujemy się do konta FTP na którym znajdują się pliki WordPress a następnie zgrywamy wszystkie pliki na dysk lokalny komputera.Wykaz plików WordPressW następnym kroku logujemy się do panelu Direct Admin a następnie przechodzimy do Zarządzania bazami danych i logujemy się do panelu phpMyAdmin do bazy danych istniejącego bloga.

Panel phpMyAdminPo zalogowaniu do bazy danych wybieramy nazwę bazy danych oraz przechodzimy do zakładki Eksport i naciskamy przycisk Wykonaj eksportując bazę danych na dysk lokalny.

Eksport bazy danych MySQLPo wyeksportowaniu bazy danych logujemy się do Direct Admin i tworzymy pustą bazę danych w panelu Zarządzania bazami danych MySQL. Następnie logujemy się do nowo utworzonej pustej bazy danych i przechodzimy do zakładki Import, wybieramy Wybierz plik i wskazujemy na bazę danych wcześniej wyeksportowaną ze starego hostingu.

Import bazy danych MySQL

W następnym kroku dodajemy nową domenę do panelu Direct Admin oraz za pośrednictwem klienta FTP kopiujemy zgrane wcześniej pliki do katalogu głównego nowo utworzonej domeny. Po wgraniu plików edytujemy plik wp-config.php znajdujący się w katalogu głównym domeny podając w nim dane do nowo założonej bazy danych MySQL.Ustawienia w pliku wp-configOdszukujemy następujące linijki i wprowadzamy nazwę bazy danych, użytkownika bazy danych, host bazy danych (przeważnie localhost) i hasło użytkownika bazy danych.

Ustawienia bazy danych MySQLZmieniając nazwę domeny dla skryptu WordPress zmianę adresów należy również wykonać w bazie danych wykorzystywanej przez skrypt zastępując dotychczasową nazwę domeny adresem nowej domeny. Pomocnym narzędziem przy zmianie adresów w bazie danych jest skrypt Database Search and Replace. Pod podanym linkiem znajduje się archiwum zip do pobrania, które należy rozpakować do katalogu znajdującego się w katalogu głównym skryptu WordPress, np. nadając rozpakowanemu katalogowi nazwę db.

Pobranie skryptu Database Search And Replace

Struktura katalogów na koncie FTP będzie podobna do poniżej przedstawionejKatalog db na koncie FTPNastępnie wpisujemy nazwę nowej domeny wraz z nazwą katalogu aby uruchomić skrypt do zmiany adresów w bazie danych MySQL – http://nazwadomeny.pl/db/. Po uruchomieniu skryptu pojawi się okno umożliwiające zmianę adresów w bazie (przed zmianą adresów warto wykonać zrzut bazy danych tak aby w przypadku problemów łatwo powrócić do starych ustawień).

Konfiguracja Database Search And Replace

W przypadku kiedy katalog ze skryptem jest poprawnie umieszczony w katalogu głównym domeny skrypt automatycznie wykryje dane do połączenia z bazą danych w sekcji Database. W polu replace należy wprowadzić dotychczasową nazwę domeny a w polu with nazwę nowej domeny. Następnie należy kliknąć w przycisk live run i poczekać do zakończenia zmian w bazie danych.

Po zakończonych zmianach w bazie danych możemy sprawdzić czy skrypt wyświetla się poprawnie pod nową nazwą domeny, jeżeli tak możemy usunąć katalog db z serwera.

-1+1 (brak głosów)
Loading...

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange